Csótányirtás

Milyen csótány fajták vannak leginkább elterjedve Magyarországon?

A panellakásokban és társasházakban elterjedt kártevők közül kiemelkedő helyet foglalnak el a csótányok. Ezek a rovarok kiválóan alkalmazkodnak a panellakások környezetéhez. Számukra a rejtett rések és a nedves helyiségek ideális élőhelyet nyújtanak. A rossz szigetelésű falak miatt a fűtéscsövek és vízvezetékek mentén könnyen elterjednek a lakásokban, majd akár az egész lépcsőházban. Magyarországon több ezer faj ismert, de a németcsótány, a konyhai csótány és az erdei csótány a legelterjedtebbek közé tartozik. Ezek a kártevők rejtőzködő életmódot folytatnak, és általában éjszaka vagy sötétedés után válnak aktívvá.

Milyen módszert alkalmazok csótányirtás során?

Gélezés

Viszonylag új technológia, mely nem csak hatékony, de tartós is. Gélezéses irtással a kezelt területen sokáig biztosítható a csótánymentesség. A lakás meghatározott pontjain gél pöttyöket helyezek el, amelyek hosszú időn keresztül fejtik ki hatásukat. Magukhoz csalogatják a csótányt, majd az pár órán belül elpusztul.

Permetezés

Előnye a nagyon gyors hatás, erős fertőzöttség esetén a leghatékonyabb csótányirtási módszer. Kiűző hatása révén a legeldugottabb helyekről is előjönnek, majd elpusztulnak a rovarok. Az eljárással tartós méregmezőt hozok létre, mely száradás után nem látható.  A korszerű permetszerek csak a csótányokra veszélyesek, melegvérűekre teljesen ártalmatlanok.
Erősen fertőzött helyeken hidegköd képzéssel kiegészítő irtást végzek.

Mennyi időt vesz igénybe egy csótányirtás?

Körülbelül 15-30 percet, a kezelendő terület nagyságától és a fertőzöttség mértékétől függően.

Lehet-e takarítani az irtás után?

Permetezéses irtás után a falak mellet a vizes takarítás egy hétig kerülendő.

Gélezéses irtásnál a gél „pöttyöket” nem szabad letörölni. Ezeket olyan helyre teszem, amik nincsenek szem előtt és nem zavaróak.

Veszélyes-e az irtószer háziállatokra?

Nem, de permetezéses irtásnál a kutyát vagy macskát az irtószer száradásáig ki kell vinni a lakásból. Gélezéses irtásnál erre nincs szükség. Ahol háziállat van, ott ajánlottabb a géles irtás. Ilyenkor különösen figyelek arra, hogy az irtószert olyan helyre rakjam ki, ahol nem tud a kis kedvenc hozzáférni.

Mennyire van tartós hatása az irtószernek?

A gél körülbelül 3 hónapig hat, a permetszer pár hétig.

Veszélyes –e gyerekre az irtószer?

Nem, de ahol kisgyermek van, ott ajánlottabb a géles irtás. Ilyenkor különösen figyelek arra, hogy az irtószert olyan helyre rakjam ki, ahol nem férhet hozzá.

El kell e mennem otthonról?

Nem! Sem a glezéses, sem a permetezéses irtás után nem kell elhagyni a lakást.

Milyen gyakran kell ismételni a csótányirtást?

Megelőzés céljából a géles kezelés a legjobb. Helyi viszonyoktól függően (milyen típusú épület, előfordul-e közeli lakásokban rovar stb) negyed vagy fél évente érdemes írtatni.
Nagymértékű fertőzöttség esetén célszerű az első irtástól számolva két –három heten belül megismételtetni az irtást, hogy a petékből frissen kikelt csótányoktól is megszabaduljunk.

Mit kell tenni a csótányirtás előtt?

Élelmiszert el kell pakolni, permetezéses irtásnál a fal melletti területet szabaddá kell tenni.

A szomszédban sok a csótány, hogyan tudok védekezni ellenük?

A konyhai-, fürdőszobai szellőzőkre érdemes rovarhálós szellőző keretet felszerelni, a lefolyókat éjszakára bedugózni, illetve a csövek (lefolyó, fűtés cső) melletti réseket betömíteni, igy minél kevesebb lehetőséget adni a rovaroknak a lakások közti átjutáshoz. ( Ezen kívül pedig érdemes meggyőzni a szomszédot, hogy hívjon irtót ő is, mert ha a problémás lakásban nem történik irtás, akkor nagy  a visszafertőződés esélye! ) Legideálisabb az, ha a góc lakást és a közvetlen körülötte lévőket egyszerre kezeljük!

Melyik módszer a jobb a gélezés vagy a permetezés?

A gél tartósabb hatású, de lassabban hat, illetve nincs kiűző hatása. Ez miatt viszont nincs kellemetlen szaga, nem párolog, élelmiszerek környezetében is alkalmazható, vonzó hatása révén viszont csalétekként működik a csótányoknak. (Attól azonban nem kell félni, hogy a „szomszédból” is átvonzza a csótányokat. Csupán 1-2 méteres körben érvényesül a csalogató hatása! )

A permetszer kevésbé tartós, viszont gyorsabban fejti ki ölő hatását, és kiűző hatása révén az eldugottabb helyekről is kizavarja a rovarokat. Hogy melyik technikát alkalmazom, az nagyban függ a fertőzöttség mértékétől, illetve attól, hogy milyen környezetben kell írtani. Ezt minden esetben előre leegyeztetem a megrendelővel.

Hidegköd – mi az és mire jó?

A hidegköd képzést, mint eljásárást, kiegészítésként szoktuk alkalmazni. Ez tulajdonképpen egy munkaoldat kijuttatási módszer, amelyet zárt térben alkalmazva, elsősorban a rejtőzködő rovarok kiűzésére alkalmazunk, de vékony filmréteget képezve a felületen is segíti az irtószer rovarokkal történő találkozását. Az eljárást egy speciális ködképző géppel hajtjuk végre. Fontos, hogy a területen csak a munkát végző szakember tartózkodhat, teljesen zárt ablakok, ajtók mellett. 3-4 óra elteltével lehet bemenni a területre, majd alaposan ki kell szellőztetni.

Ha biztosra akar menni, akkor a legjobb helyen jár!

Több száz lakás irtásának tapasztalatából kiindulva elmondhatom, hogy nincs olyan, hogy ne lehessen kiirtani a poloskákat!

Társasházaknak és cégeknek az ország egész területén vállalok megbízást!